Strona główna arrow Gmina Chojnów arrow Charakterystyka
25.02.2017., 19:07:03
dyzury_aptek
punkt_konsultacyjny
mapa_turystyczna
logo-mikroporady-150-42
Charakterysyka Gminy Chojnów Drukuj
20.01.2007.

Charakterystyka Gminy Chojnów

    Gmina Chojnów położona jest w południowo zachodniej części Niziny Śląskiej (województwo dolnośląskie) w Dolinie Czarnej Wody i w dolnym biegu rzeki Skory. Na niezbyt wysoko jakościowych glebach dominuje rolnictwo i hodowla. Gminę zamieszkuje 9 tys. 393 mieszkańców. Jej obszar to 231,21 km kwadratowych z czego 20 % to lasy, 68% grunty orne, 2,3% to tereny zurbanizowane. Prawie 80% użytków rolnych posiada optymalne warunki do rozwoju rolnictwa poprzez dogodny klimat oraz długi okres wegetacji.

    Gminę tworzy 26 wsi (Biskupin, Biała, Budziwojów, Dzwonów, Dobroszów, Czernikowice, Pawlikowice, Gołocin, Groble, Goliszów, Gołaczów, Jaroszówka, Krzywa, Michów, Niedźwiedzice, Okmiany, Osetnica, Jerzmanowice, Rokitki, Konradówka, Piotrowice, Strupice, Witków, Zamienice, Stary Łom, Kolonia Kołłątaja) skupionych w 23 sołectwach.

    W wiejskiej gminie Chojnów dominuje rolnictwo, jednakże północna część gminy, gdzie rozpościera się obszar chroniony w dolinie Czarnej Wody, posiada naturalne walory dla rozwoju agroturystyki oraz pieszej, rowerowej i konnej rekreacji. W południowej części gminy, przez którą przebiega autostrada w kierunku Berlina, znajdują się atrakcyjne tereny inwestycyjne: Krzywa-Okmiany, które już czekają na inwestorów.

    Edukacyjną i kulturalną stronę gminy stanowi sześć szkół podstawowych, Gminna Biblioteka oraz jej trzy filie, świetlice wiejskie i Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Piotrowicach. Na terenie gminy działa obecnie sześć zespołów folklorystycznych: "Słowiki", "Kalinki", "Jaskółki", “Goliszowianie”, “Albinki” i “Michalinki”. Gmina Chojnów jest jedną z najaktywniejszych gmin pod względem uprawiania sportu.  Wszystkie drużyny, zespoły i cała działalność sportowa odbywa się w ramach LZS, które liczą obecnie 435 członków zrzeszonych w 17 klubach.

    Gmina oferuje wiele form wypoczynku i turystyki. Kąpielom sprzyja I klasa czystości wód w Rokitkach a komercyjne stawy rybne (np. w Goliszowie) z możliwością wypożyczania kompletnego sprzętu zachęcą z pewnością wędkarzy. Stadnina Koni w Jaroszówce znana z hodowli koni pełnej krwi angielskiej ma w swojej ofercie wiele atrakcji i imprez dla amatorów sportów konnych.

    Gmina Chojnów może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami. Jednym z nich jest wzniesiony w XVIII w. wiatrak typu holenderskiego. W którego wnętrzu mieści się dziś restauracja. Innymi ciekawymi zabytkami są kościoły: drewniany w Goliszowie, w Osetnicy z XVI w. i w Zamienicach z XVII w. Godnymi uwagi są ruiny pałacu klasycystycznego w Pątnowie otoczone parkiem i ruiny zamku w Rokitkach. Archeologiczną ciekawostką są pozostałe po XII wiecznych budowlach stożkowate grodziska w Rokitkach.

Zmieniony ( 18.02.2015. )
 
t.one blue was designed 2006 by Karsten Oltrogge: www.tone.oltrogge.ws
Homepage of Karsten Oltrogge: www.oltrogge.ws