Strona główna arrow Gmina Chojnów arrow Oświata
25.02.2017., 19:04:41
dyzury_aptek
punkt_konsultacyjny
mapa_turystyczna
logo-mikroporady-150-42
Oświata w Gminie Chojnów Drukuj
20.01.2007.

Oświata w Gminie Chojnów


    Korzystając z dużej swobody programowej, pomysłowości i organizatorskich umiejętności pracownicy oświaty starają się wzbogacić życie szkoły różnymi inicjatywami, pomysłami czy imprezami. Standardem stały się różnego rodzaju turnieje i zawody sportowe, konkursy recytatorskie, literackie, ortograficzne, przeglądy muzyczne (np. coroczny przegląd kolęd i pastorałek).
    Aktywność w pozalekcyjnej działalności wychowawczej przejawiają wszystkie szkoły podstawowe, organizując wiele imprez, które edukują dzieci przez zabawę. Odmienne od zwykłych lekcji zajęcia uczą dzieci samorealizacji i aktywności oraz przełamują nieśmiałość. Nie zawsze szkoła ma jednoznacznie z góry określony plan działania, w którym kierunku rozwijać uzdolnione dzieci. Jednak nauczyciele instynktownie wiedzą czym zająć swoich wychowanków i często udaje się im uzyskiwać sukcesy w nauczaniu właśnie dzięki takim zajęciom pozalekcyjnym.
Klub 4H
    Przy Szkole Podstawowej w Okmianach działa klub 4H (z angielskiego Head - głowa, Heart - serce, Hends - ręce, Health - zdrowie). Jest to organizacja młodzieżowa, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Kluby 4H istnieją w ponad 80 krajach świata. W Polsce idea ta rozwinęła się w latach 90-tych, obecnie przeżywając rozkwit. Ruchowi patronuje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, bezpośrednio zaś Ośrodki Doradztwa rolniczego.
Inicjatorką powstania Klubu w Okmianach była p. Krzysztofa Giersok z ODR-u w Piotrowicach. Sens istnienia tej grupy odzwierciedla hasło "Uczyć się działając". W roku 1995 złożono uroczysta rotę ślubowania a liderem został nauczyciel pracujący w szkole w Okmianach Czesław Długosz, który zaangażował się w opracowanie i realizację projektów klubowych w początkowej fazie postawiwszy na szkolenia z zakresu pedagogiki zabawy, ekologii i Unii Europejskiej. Koordynatorem Klubów jest Kazimiera Kotlarz, która pomaga w organizacji dla nich wypoczynku letniego, spotkań i szkoleń. Spotkania Klubu odbywają się po lekcjach. Uczniowie w czasie całego roku szkolnego realizują różne projekty, np:

  • rękodzielniczy (z użyciem ekologicznych surowców dzieci wykonują makramy, hafty ikebanę itp.)
  • zdrowego żywienia ( racjonalne wykorzystanie produktów jarskich)
  • spotkanie z ciekawymi ludźmi i odwiedzanie ciekawych miejsc, (np. Zakład witrażownictwa ,TVL, gospodarstwa agroturystyczne)
  • wystawy rękodzielnictwa (samodzielnie wykonywanych prac) np. w Jaworze, Wrocławiu, Piotrowicach.
Ponadto dzieci uczą się przywództwa i przemawiania publicznego. Klub odwiedził stołeczne miasto, gdzie zwiedził Sejm i Senat, Pałac Prezydencki i Zamek Królewski.
O Klubie 4H w Okmianach głośno już było w lokalnych mediach, oraz w amerykańskiej gazecie "Polish 4-H Connections" w Michigen. uczestnictwo w 4H zamienia ciche, zamknięte dzieci w otwartych pełnych pomysłów, wrażliwych młodych ludzi ze szczerym pragnieniem rozwoju własnej osoby.

Oświata Oświata Oświata Oświata
Oświata Oświata Oświata

 

Szkoły Podstawowe

 

Miejscowość

Dyrektor

Telefon

Goliszów - filia SP Niedźwiedzine

Violetta Urban

81 - 88 - 412

Krzywa

Jolanta Bekaluk-Pyrz

81 - 88 - 958

Niedźwiedzice

Violetta Urban

81 - 86 - 910

Okmiany

Jolanta Klima

81 - 88 - 926

Rokitki

Wiesława Szapował

81 - 78 - 824

Stary Łom

Halina Sowińska

81 - 77 - 157

Budziwojów

Wanda Bobińska

81 - 86 - 649

Zmieniony ( 13.11.2013. )
 
t.one blue was designed 2006 by Karsten Oltrogge: www.tone.oltrogge.ws
Homepage of Karsten Oltrogge: www.oltrogge.ws