Strona główna
25.02.2017., 19:04:06
zp
zp
dyzury_aptek
punkt_konsultacyjny
mapa_turystyczna
logo-mikroporady-150-42
Drukuj
17.09.2015.

XIII WRZEŚNIOWE KRESOWIANA W GMINIE CHOJNÓW


   Już od trzynastu lat, tradycyjnie w trzecią niedzielę  września organizowane jest spotkanie Kresowian przybliżające tradycje, historię i kulturę ziem, które przed II Wojną Światową należały do Polski a od lat znajdują się poza granicami naszego kraju.

   XIII Wrześniowe Kresowiana odbędą się 20 września 2015 r. tradycyjnie w miejscowości Biała w Gminie Chojnów.

    Tegoroczne spotkania kresowe rozpoczną się tradycyjnie mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Część artystyczna wypełniona będzie występami wykonawców i zespołów kresowych najwyższej kultury. Wystąpią m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka”, chór „Skoranta”, chór „Dnia Jednego”, zespół „Zachęta”. Wspólne biesiadowanie odbędzie się w rytmach lokalnego zespołu „Auto-Band”. Jak co roku, na scenie zostanie odegrana sztuka teatralna pt. „Pan Geldhab” Aleksandra Fredry w wykonaniu dzieci i młodzieży z miejscowości Biała. Oczywiście nie zabraknie także kuchni kresowej, której liczba miłośników  wzrasta z roku na rok.

    Tym razem organizatorzy postanowili poświęcić Kresowiana 70-tej rocznicy osiedlenia się obecnych mieszkańców miejscowości Biała na tym terenie. Rok 2015 jest znamienny dla wszystkich Polaków przesiedlonych z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Mija właśnie kolejna okrągła rocznica od momentu, gdy na nasze tereny dotarły pierwsze transporty kolejowe przesiedleńców zwanych wówczas repatriantami.

    Tegoroczne Wrześniowe Kresowiana mają w sposób szczególny przybliżyć tradycje kresowe dzieciom i młodzieży, czyli tym, którzy urodzili się już tutaj na Dolnym Śląsku, aby nie zapominali o swoich korzeniach.  Z tego też względu podczas tegorocznych kresowian na najmłodszych uczestników imprezy czekają wyjątkowe atrakcje zachęcające do poznawania historii poprzez uczestnictwo w przygotowanych specjalnie dla nich grach i zabawach.

    Już dziś serdecznie zapraszamy do Białej w Gminie Chojnów na XIII Wrześniowe Kresowiana, które bez wątpienia będą wspaniałą okazją do spotkań i wzruszających wspomnień przy rytmach kresowych piosenek i zapachu kresowych kulinariów.  Gwarantujemy, że XIII Wrześniowe Kresowiana zapadną na długi czas w pamięci wszystkich uczestników.
 
Urząd Gminy Chojnów
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
t.one blue was designed 2006 by Karsten Oltrogge: www.tone.oltrogge.ws
Homepage of Karsten Oltrogge: www.oltrogge.ws