25.02.2017., 19:07:58
dyzury_aptek
punkt_konsultacyjny
mapa_turystyczna
logo-mikroporady-150-42
Drukuj
14.07.2008.

XIII REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH PIOTROWICE 2008

     W dniach 28- 29 czerwca odbyła się XIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych „Piotrowice 2008”. Pracami związanymi z organizacją wystawy kierował komitet organizacyjny pod przewodnictwem Komisarza Wystawy, rolę tę pełnił jak zawsze Pan Jan Tymczyszyn.

    Swoje osiągnięcia hodowlane prezentowali hodowcy bydła, trzody chlewnej, owiec, koni, królików oraz hodowcy drobnego inwentarza: drobiu użytkowego i ozdobnego, gołębi ozdobnych, pawi, przepiórek, bażantów i kanarków.
    Bydło do oceny przywiozło 14 hodowców a byli to: Grażyna i Bogusław Salus z Dziwiszowa, Mariusz Rozalia Joanna Tatys z Gołocina, Lucyna i Leszek Grala z Henrykowa, OHZ Kamieniec Ząbkowicki, „Agromadex” z Kunic, „Czernina” z Ligoty, Gospodarstwo Hodowlane „Uprawa” z Lubiatowa, Gospodarstwo Rolne „Łapczyce”, Zdzisław Nicpoń z Ług, RSP Ocice, Andrzej i Tomasz Grobelny z Pełczyna, Jerzy Semeriak z Piechowic, Agro – TaK Zagrodno i RSP Jelenia Góra. Komisja oceniła bydło w 5 kategoriach: cieliczki 10 szt., jałowice nie cielne 31 szt., jałowice cielne 11 szt., krowy 18 szt.

Tytuł championa przyznano:

 • jałowicy w kategorii nie cielnej , właściciel OHZ Kamieniec Ząbkowicki,
 • jałowicy w kategorii nie cielnej, właściciel Jerzy Semeriak z Piechowic,
 • jałowicy w kategorii nie cielnej, właściciel ,,Czernina” Ligota
 • jałowicy cielnej, właściciel AGRO – TAK Zagrodno,
 • krowie w I laktacji, właściciel Lucyna i Leszek Grala Henryków,
 • krowie w II laktacji, właściciel OHZ Kamieniec Ząbkowicki,

Tytuł Super Championa XIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych „Piotrowice 2008” uzyskała krowa z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim (nr. katalogowy 125).
Komisja oceniająca trzodę dokonała przeglądu i oceny 23 szt. zarodowej trzody chlewnej prezentowanej przez 5 czołowych dolnośląskich hodowców i przyznała tytuł championa dla:

 • knura rasy WBP, wystawca Paweł Barełkowski z Siedlisk,
 • knura rasy PBZ, wystawca Jadwiga i Zdzisław Żółkiewscy z Koskowic,
 • knura mieszańca F1, wystawca Jadwiga i Zdzisław Żółkiewscy z Koskowic,
 • knura linii ojcowskiej, wystawca Jadwiga i Zdzisław Żółkiewscy z Koskowic,
 • loszki WBP, wystawca Stacja Badawcza Trzody Chlewnej Żerniki Wielkie,
 • loszki PBZ, wystawca Bober Zbigniew z Węglewa,
 • loszki mieszańcowej F1, wystawca Stacja Badawcza Trzody Chlewnej Żerniki Wielkie.

Championaty za najwyższą wartość hodowlaną BLUP przyznano:

 • knurowi linii matecznej, wystawca Jadwiga i Zdzisław Żółkiewscy z Koskowic,
 • knurowi linii ojcowskiej, wystawca Jadwiga i Zdzisław Żółkiewscy z Koskowic,
 • loszce linii matecznej, wystawca Stacja Badawcza Trzody Chlewnej Żerniki Wielkie.

Komisja oceniająca 4 stawki owiec przyznała tytuł championa dla:

 • maciorki hodowlanej rasy Merynos Polski, wystawca „Agrominor” z Mokrzeszowa,
 • tryka hodowlanego  rasy Merynos Polski, wystawca „Agrominor” z Mokrzeszowa,
 • maciorki hodowlanej rasy Polska Owca Pogórza, wystawca Józef Piszczur z Lubichowa,
 • maciorki hodowlanej rasy Suffolk, wystawca Gospodarstwo Pomocnicze Zakładu Produkcyjnego przy zakładzie Karnym w Wołowie.

     Tytuł Championa otrzymał także tryk rozpłodowy rasy Berrichon, wystawca Jan Tymczyszyn z Lubiatowa.
     Odwiedzający wystawę mogli zobaczyć stawkę pokazową rasy Polskiej Owcy Podgórskiej, Wrzosówki, Czarnogłówki i Berrichon.
     W niedzielę miłośnicy koni mogli zapoznać się z wyceną koni. Komisja oceniająca konie przyznała tytuł championa w następujących kategoriach:

 • w klasie klaczy śląskich – klacz Beta, hodowca i właściciel Andrzej Pasternak z Lubomierza,
 • w klasie klaczy szlachetnych – klacz Kurrara – P, hodowca i właściciel Bogdan Parkitny z Kowar,
 • w klasie kucy wierzchowych – klacz Lima, hodowca i właściciel Zdzisław Śniegucki z Jaroszówki,
 • w klasie kucy małych - klacz Lalka, hodowca i właściciel Piotr Koch z Milejowa.

     W wystawie uczestniczyło 11 hodowców posiadających stada zarodowe królików. Zaprezentowali oni osiem ras królików: Belgijski Olbrzym Biały, Belgijski Olbrzym Szary, Olbrzym Srokacz, Nowozelandzki Biały, Kalifornijski, Termondzki, Francuski Baran i Wiedeński Niebieski. Komisja oceniająca przyznała tytuł championa królikowi o wybitnych cechach rasowych:

 • Belgijski Olbrzym Biały – hodowli Zygmunta Szelejewskiego z Łazisk,
 • Belgijski Olbrzym Szary – hodowli Ryszarda Bortnika z  Murowa,
 • Francuski Baran Srokacz – hodowli Ryszarda Bortnika z Murowa,
 • Nowozelandzki Biały - hodowli Ireny i Witolda Wojciechowskiego z Brzegu,
 • Termondzkie Białe - hodowli Ireny i Witolda Wojciechowskiego z Brzegu,
  Kalifornijski - hodowli Mariusz Bryłkowskiego z Łazisk.

     Hodowcy drobnego inwentarza za prezentację  swoich zwierząt otrzymali dyplomy i puchary. A byli to: Maria i Andrzej Ciastoń z Witoszyc za prezentację kur zielononóżek kuropatwianych, Grażyna Styga z Niedźwiedzic za prezentację drobiu ozdobnego, Andrzej Gąsior za Strupic za prezentację drobiu użytkowego, ozdobnego, królików miniaturowych, papug i gołębi ozdobnych, Marian Jendrasik z Chomiąży za prezentację kur ozdobnych, gołębi ozdobnych i pawi, Krzysztof Mężyk z Okmian za prezentację kanarków, Stanisław Kuchar z Kliszowa za prezentację bardzo ciekawych i oryginalnych ras gołębi ozdobnych oraz Dariusz Królik z Sieradza za prezentację przepiórek japońskich. Największym zainteresowaniem wśród zwiedzających wystawę, cieszyła się prezentacja drobiu użytkowego i ozdobnego, gołębi ozdobnych, bażantów, pawi i kanarków. Wystawa kur zielononóżek kuropatwianych przygotowana przez Andrzeja Ciastonia z Witoszyc także była oblegana przez tłumy zainteresowanych. Można było się zaopatrzyć w jaja do nasadzenia tych ekologicznych kurek. Po raz pierwszy w tym roku na wystawie można było zobaczyć przepiórki japońskie, hodowli Pana Dariusza Królika z Sieradza. Hodowla gołębi ozdobnych stała się pasją wielu ludzi, widać to było po przyjeździe na wystawę 26 hodowców. Dodatkową ciekawostką wystawy były w tym roku dwa osiołki z Gospodarstwa Pomocniczego przy Zakładzie Karnym w Wołowie.
     Analizując wyniki oceny prezentowanych zwierząt można stwierdzić, iż poziom hodowli w województwie dolnośląskim z roku na rok jest coraz to wyższy i może śmiało konkurować z prezentowanym poziomem hodowli zwierząt na wystawach międzynarodowych.
     Komitet organizacyjny XIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych „Piotrowice 2008” serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom i fundatorom nagród za finansowe i rzeczowe wsparcie organizacji wystawy.

Grażyna Mysłowska
Fot. Arkadiusz Dulemba

1.
00.jpg
2.
dsc_0001.jpg
3.
dsc_0024.jpg
4.
dsc_0090.jpg
5.
dsc_0095.jpg
6.
dsc_0130.jpg
7.
dsc_0138.jpg
8.
dsc_0158.jpg
9.
dscf8446.jpg
10.
img_0049.jpg
11.
img_0058.jpg
Zmieniony ( 14.07.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
t.one blue was designed 2006 by Karsten Oltrogge: www.tone.oltrogge.ws
Homepage of Karsten Oltrogge: www.oltrogge.ws