Gmina Chojnów

Aktualności

  • alt: logo kresowian

Kresowiana już w najbliższą niedzielę w Białej

Kresowiacy i miłośnicy kultury kresowej jak co roku ściągną do Białej, aby przywołać wspomnienia z rodzinnych stron. Święto kresowiaków tradycyjne rozpocznie msza święta, którą celebrował będzie Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Z pewnością nie zabraknie kresowej kuchni, koncertów i niepowtarzalnej atmosfery, z której od lat słyną Wrześniowe Kresowiana w Białej

Ważnym elementem tego wydarzenia co roku jest  kuchnia kresowa – na miejscu uczestnicy imprezy będą mogli rozsmakować się w tradycyjnych pierogach, kresowym bigosie, kołdunach czy kibinach. Na osłodę będzie można skosztować słodkich ciast wypieku gospodyń z Białej. 

Młodzi mieszkańcy Białej od kilku lat zbierają aktorskie szlify. W tym roku wystąpią przed publicznością Kresowian w adaptacji spektaklu Śluby Panieńskie autorstwa Aleksandra Fredry. Opiekę nad młodymi artystami sprawują Krystyna Romaniak z Bielskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury oraz ksiądz Tomasz Aszurkiewicz z Parafi pw. Przemienienia Pańskieg. Poza niewątpliwym elementem artystycznym całego spektaklu, na uwagę zasłużyła wspaniała inscenizacja, doskonale osadzona w realiach kresowych. Występ młodych aktorów z Białej to nie jedyne przedstawienie, jakie będzie można zobaczyć tego popołudnia w Białej. Organizatorzy zaprosili także grupę teatralną "Zwykli ludzie" z Zimnej Wody, która odegra przed publicznością spektakl pod nazwą "Nowe Korzenie".

Wrześniowe Kresowiana w Białej to także muzyka. Koncerty na scenie zainauguruje chór Skoranta z Chojnowa. Później będziemy mogli usłyszeć występ znanej publiczności kresowej agencji artystycznej Sojart. Artyści z Warszawy zaprezentują repertuar pt. "Zakazane Piosenki"

wstecz

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
76 818 85 02

urzad@gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka